Od 1.7. je v EGD vyžadováno jiné zapojení rozváděčů pro FVE

22.06.2024

Od 1.1.2024 platí nové připojovací podmínky v distribučním území EGD (více o změnách zde). V těchto podmínkách je uveden požadavek na upravené zapojení elektroměrových rozváděčů pro odběrná místa s FVE a EMO. Nové zapojení je vyžadováno od 1.7.2024.

Blokování spotřebičů je realizováno elektroměrem, stejně jako tomu bylo u odběrů s FVE do teď, ale blokování FVE, případně nabíjecí stanice, je realizováno relé boxem. Relé box je instalovaný na kříž, na kterém do této doby byl instalovaný přijímač HDO, a jeho zapojení je velice podobné. Hlavní změnou v zapojení rozváděče je tedy pouze ten, že již není nutné osazovat pomocné relé do obvodu blokování spotřebičů a blokování je prováděno přímo elektroměrem. Nové rozváděče pro měření FVE (EMO) jsou proto jednodušší a i levnější. Relé box je propojen s elektroměrem datovým kabelem, který umožňuje vzájemnou komunikaci. Toto propojení instaluje technik distributora.

Protože se nové zapojení liší od zapojení požadovaného distribucí ČEZ Distribuce, došlo k odseparování typu a pro EGD je nově dodáván samostatný typ rozváděče PER 2F2/3f/xx/EGD. Výhodou zapojení je to, že je zapojení vhodné i pro odběry bez FVE, ale také pro odběry s nabíjecí stanicí (EMO). Pokud tedy osadíte rozváděč typu PER 2F2/3f/xx/EGD, nemusíte již řešit zapojení a budoucí technologie v daném odběrném místě. Zapojení rozváděče bude vyhovovat.

Použité zkratky:

  • EGD - distribuční společnost skupiny EON. Distribuční území pokrývá kraj Jihočeský, Vysočina, Jihomoravský a Zlínský.
  • ČEZ Distribuce - distribuční společnost skupiny ČEZ. Distribuční území pokrývá kraj Středočeský, Plzeňský, Karlovarský, Ústecký, Liberecký, Královéhradecký, Pardubický, Moravskoslezský a částečně Olomoucký, Zlínský a kraj Vysočina.
  • EMO - elektromobilita
  • FVE - fotovoltaická elektrárna
D&A Meliorem společnost s ručením omezeným - 1230